skip to Main Content

MŮJ PŘÍBĚH

Už když jsem šla na medicínu, věděla jsem, že chci dělat některý z chirurgických oborů. Od dětství jsem byla manuálně velmi zručná – a ta jemná práce rukama a chirurgické nástroje, které jsem viděla u dědečka, mě fascinovaly. A skutečně – od čtvrtého ročníku Lékařské fakulty jsem se potom dvace let věnovala chirurgii, se specializací na cévní chirurgii a kardiochirurgii, z toho třináct let na Klinice kardiovaskulární chirurgie IKEM.

Po obhajobě disertace v roce 2006, když jsem byla vyčerpaná a první těhotenství nedopadlo dobře, jsem se dostala na rozcestí. Mám se dál věnovat “vědě”, hromadit publikace a šplhat po příčkách výš nebo dát energii do něčeho jiného? Měla jsem zdravotní problémy, se kterými mi moderní medicína nedokázala pomoci, svou práci jsem milovala a zároveň jsem byla trochu rozčarovaná z akademického a medicínského prostředí…

A tehdy mi, jako pacientce, velice pomohla tradiční čínská medicína (TČM): chronická anemie se vyřešila, měla jsem zase sílu a radost ze života. Jak je to možné? Jak to může fungovat? Proč nám o tak jednoduchém a zároveň geniálním systému nikdo na medicíně neřekl? I když jsem ani neměla tušení co je Yin a Yang, rozhodla jsem se, že to musím studovat!

Vrhla jsem se do toho po hlavě, s nadšením, jako do všeho, co mě kdy zaujalo. Čím více jsem se dozvídala, tím více jsem byla fascinována. Byla jsem na vrcholu sil, plná života a nadšení. Opět jsem otěhotněla a narodil se mi krásný zdravý syn. Během těhotenství jsem měla spoustu času na studium, a protože jsem usilovná a cílevědomá, velmi rychle se dostavily výsledky a moje “hvězda” na poli TČM rychle stoupala. Přibývalo pacientů i studentů, a do toho jsem pořád ještě na částečný úvazek dělala kardiochirurgii. Jako maximalistka jsem neměla míru, neuvědomovala jsem si únavu…

A přišla nemoc. Plíživě a skrytě. Začala jsem být dušná a po CT vyšetření mi paní profesorka na plicním řekla jenom: “Paní doktorko, kde jste doteď byla?” Za dva roky bylo jasné, že je to na transplantaci. Připadala jsem si jako ve špatném filmu – sama jsem předtím brala k transplantaci srdce a teď já potřebuji nové plíce? Závislá na kyslíku jsem čekáním strávila téměř pět let. Dostala jsem se už do stavu, kdy plíce začínaly selhávat úplně. Tehdy se stal zázrak. Den předtím, než mě měli uspat a napojit na ECMO (přístroj, který okysličuje krev) se našel dárce! Zdaleka však nebylo vyhráno. Po operaci mě, jako každého správného zdravotníka, pronásledovala komplikace za komplikací. Selhání ledvin, hematologické a neurologické komplikace, nemožnost polykat, výpotek na srdci… Téměř tři měsíce jsem strávila na ventilátoru ARO a poznala jsem, jaké to je, když člověk nemůže dýchat, jíst, pít, spát, hýbat se, mluvit, dívat se na displej telefonu nebo do knížky…

Kolegové a personál v Motole byli skvělí, stejně jako ti z TČM, kteří mi pomáhali akupunkturou a masážemi. Opět jsem se přesvědčila, jaká síla je v kombinaci moderní a přírodní medicíny! I když jsem v nemocnicích strávila více než 4 měsíce a odcházela jsem ještě závislá na kyslíku, přesně na den půl roku od transplantace jsem už i díky TČM, na jejím plese, pod pódiem přes hodinu zpívala a skákala na koncertě Olympiku 🙂

Miluji obě medicíny, každá má svůj náboj, indikace i omezení. Věřím ale, že ve spolupráci je jejich síla i maximální prospěch pro pacienta. Poznala jsem zdravotní systém velmi dobře z obou stran – jako lékařka i jako pacient. Dnes proto s přehledem dokážu rozpoznat, co je v dané situaci pro mého pacienta nejlepší a důležité, můžu mu dátpocit jistoty a bezpečí i pomoc, kterou potřebuje.
I když mě osud od mé milované chirurgie odvedl, tradiční čínská medicína je velmi důstojnou náhradou a je pro mne ctí, že ji mohu dělat, vyučovat a propagovat.

Back To Top